Rodinný život

Jsme časopis s tradicí

Rubriky:

Hypotéka nebo nájem – Jednoznačná odpověď neexistuje

Author
Josef Cmar
Článek titulní obrázek
2025-03-17
V České republice milujeme nemovitosti. Zatímco v jiných zemích v Evropě je podíl nájemního bydlení výrazně vyšší, u nás lidé preferují nemovitost vlastnit.

Současně je držení a pronájem nemovitosti oblíbenou investicí, která v posledních letech spolehlivě přinášela zajímavý výnos (pokud jste neměli smůlu například v podobě neplatícího nájemce, nicméně růst hodnoty nemovitostí většinou dokázal tyto ztráty stejně převýšit). Odpověď na otázku hypotéka nebo nájem se zdá být jednoduchá – u hypotéky člověk investuje do svého a za pár (desítek) let je nemovitost vaše. Tak jednoduché to ale nemusí být vždycky. Pojďme se na celou problematiku podívat trochu hlouběji a bez emocí.

Nejprve si připomeňme hlavní důvody, proč své bydlení řešit formou hypotéky (s dovolením si odmyslím variantu, kdy peníze na nákup nemovitosti zkrátka máte a žádnou hypotéku nepotřebujete, protože tento případ nebude v České republice příliš častý). Hlavní argument už zazněl – na konci splácení je nemovitost vaše a můžete s ní libovolně nakládat, neinvestujete peníze do cizího majetku, hodnota nemovitosti bude na konci splácení (pravděpodobně) výrazně vyšší než v době nákupu. Navíc nájmy vytrvale rostou, během těch dvaceti nebo třiceti let pravděpodobně dál porostou. Na první pohled je situace jasná a hypotéka by měla být pro rodiny primární volbou.

Teď se na celou situaci podíváme pohledem hypotečního skeptika. Pro lepší představu budeme počítat s nákupem nemovitosti s cenou 5 000 000 korun, přičemž rodina by měla mít alespoň jeden milion už našetřen (může stačit polovina, záleží na věku). Při současných sazbách kolem 5 % bude měsíční splátka u hypotéky na zbývající čtyři miliony činit malinko přes 26 tisíc korun a za dvacet let přeplatíte přes dva miliony pouze na úrocích. Navíc ušetřit zmíněný milion nemusí být vůbec jednoduché. Dnešní nájem u nemovitosti s touto cenou bude pravděpodobně nižší než zmíněná splátka, navíc majitel nemovitosti se vám u nájmu musí postarat o všechny větší opravy (přesněji řečeno zaplatit je… a ani vaše vysněná nemovitost se neobejde bez investic, které dříve nebo později přijdou a nebudou malé). Naopak váš vlastní milion vám může vydělávat peníze, které mohou přispívat na nájem nebo pomoci v nenadálých situacích. Pokud se potřebujete přestěhovat (jakkoliv se změní vaše životní situace a lokalita už vám nevyhovuje), z nájmu to jde přece jen jednodušeji. Zapomenout nesmíte ani na další výdaje, které jsou s vlastnictvím nemovitosti spojeny, například daň z nemovitosti nebo její pojištění.

Ještě jednou se vrátíme k výhodám hypotéky, zastavit se můžeme například u růstu hodnoty nemovitosti. Dokud v nemovitosti bydlíte a řešíte vlastní bytovou potřebu, samotná vyšší hodnota vám nepřináší žádný užitek (kromě vyššího pojištění). Prodejem nemovitosti získáte zpátky vložené finanční prostředky a většinou něco navíc, své bydlení ale opět budete muset řešit a na to je potřeba myslet. Ačkoliv tedy bude hypotéka skoro vždycky lákavější cestou, nemusí být tou lepší pro každého a za všech okolností.

Na druhou stranu třeba v důchodovém věku se situace může rychle obrátit, tam můžeme očekávat pokles příjmů a případná platba nájmu (zvláště pokud na to zůstanete sami) se může rázem stát velmi problematickou položkou v rozpočtu… Při řešení otázky bydlení doporučuji vyhradit si na ni dostatek času, nespěchat a nebát se počítat. Nevycházejte jen z aktuální situace, ale myslete na budoucnost. Pokud se napoprvé netrefíte, nemusíte nutně zoufat. Nikde není napsáno, že v první zakoupené nemovitosti musíte zůstat celý život.


Josef Cmar:

Manžel, tatínek, fanoušek jízdy na kole, stříbrných mincí a mobilních telefonů, kterým se aktivně věnuje celý pracovní život.

Mohlo by vás také zajímat
Ado
rodinnyzivot.cz
Proglas
Noe
Donace