Nebudeme si nic nalhávat, cílovku mých textů bude tvořit převážně čtenářstvo s více životními zkušenostmi, které právě proto, že toho již zažilo dost, nemá potřebu si technologickými blbinami komplikovat život. Jenže já vám ukážu! Že mobil může být přítel člověka – aniž by štěkal a potřeboval vyvenčit (napájení však stále nutné).
Ale k věci. V našem panelovém domě požívá naše rodina mnoho výhod. Mamka má jako předsedkyně SVJ na svou stranu nakloněno mnoho mladších i starších obyvatel, a tak se mi mohla pochlubit jistým dárkem. K nedávným Vánocům dostala přehled odjezdů vlaků pendlujících mezi naší vsí a nedalekým městem. Papírek o pár centimetrech, který se má zřejmě uhnízdit v každé spořádané peněžence. Dárce se nadýmal pýchou, mamka se pousmívala nad tímto roztomilým gestem a já měl téma pro vás.
Veřejná doprava si určitě zaslouží naši pozornost – nebo alespoň tu mou. Já se totiž přiznám, že v útlém věku jsem miloval vláčky a chtěl se stát průvodčím. Velmi rád vzpomínám na jedny ze svých narozenin, které se nesly v železniční tématice. Pamatuji si, že mi maminka upekla parádní dort v podobě vlakové soupravy s mnoha vagony, mezi dárky se objevila čepice, píšťalka i plácačka pro správného výpravčího, ale největší radost mi stejně udělala krabice od tety a strejdy plná projetých, nefalšovaných jízdenek. Ty jsem sbíral jako divý a najednou jsem měl plnou bedýnku?! Cítil jsem se v tu chvíli jako multimilionář!
Nadšení opadlo s léty, kdy jsem musel kvůli dojíždění do školy vlakových služeb aktivně využívat. Asi všichni tušíme, že nežijeme v zemi šinkansenů a že sem tam drobné zpoždění vlaky u nás nabírají. O pravém významu písmen ČD (oficiálně České dráhy) jako zkratky „čekej dál“ či „času dost“ snad nikdo nepochybuje… A přesně proto potřebujete aplikaci IDOS.
Tip na aplikaci: IDOS
K čemu? Na IDOSu si najdeme jakékoliv spojení, pokud chceme jet vlakem, autobusem nebo MHD. Aplikace ví o všech výlukách a změnách v jízdních řádech, takže je na ni (na rozdíl od papíru) spoleh. Na vlakové spoje a dálkové autobusy si můžeme koupit jízdenku do mobilu, aniž bychom před odjezdem museli spěchat k prodejnímu okýnku. Aplikace také na každý spoj prozradí, jaké má aktuálně zpoždění. To se hodí často – třeba když čekáme na zastávce a váháme, jestli nám autobus ujel, nebo se zpozdil. Také pokud vám váš potomek tvrdí, že nemůže přijet z party domů dříve, máte jedinečnou možnost si jeho tvrzení ověřit (tohle nedělejte, pokud si chcete zachovat potomkovu přízeň).
Triky: Vezměte mobil do ruky, stáhněte si aplikaci a zkuste si to. Třeba aplikaci znáte, ale co tyto triky?
Zapněte si na mobilu zjišťování polohy (GPS) a vyberte v políčku Odkud nebo Kam možnost Moje poloha – najde pro vás nejbližší či nejvýhodnější zastávku.
Nehledejte složitě, která zastávka je nejblíže vašemu startu nebo cíli. Jednoduše vepište do pole Odkud nebo Kam adresu – obec, ulici, klidně i číslo popisné. IDOS za vás najde nejlepší spojení.
Pokud jsou vaší destinací např. Karlovy Vary, vyberte červenou ikonu Karlovy Vary, nikoli modrou. Červená značí obec, tedy zahrnuje veškeré dostupné dopravní prostředky na daném místě; modrá patří jen vlakovým nádražím a vyhledala by vám tak pouze vlakové spoje.
Nepište pro vyhledávání zastávky dlouze Nákladové nádraží Žižkov – stačí psát první písmena a oddělovat je mezerou: n n ž.
Chcete jet dřívějším spojem nebo jiným? Potáhněte jednotlivý spoj doleva pro dřívější či doprava pro pozdější. IDOS vás upozorní, pokud nebudete mít dost času na přestup.
Pokud se nabízí možnost Koupit jízdenku – neváhejte si ji koupit. Jde o nejvýhodnější jízdenku pro vás. V dalším kroku si můžete nastavit slevy a zpravidla do 15 minut před odjezdem lze jízdenku bez obtíží vrátit.